Adımız neden beşpara?

beşpara adını geçmişte Trabzon, Faroz Burnu’nda, Nümune Hastanesi’nin karşısında bulunan ve Trabzonlu gençlerin yüzmek için buluştukları Beşpara kayalarından almıştır. Sahil dolguları nedeniyle günümüze ulaşamayan Beşpara kayalarını resim öğretmeni rahmetli Zühtü Elezoğlu’nun 1960’lı yıllarda yaptığı bu panorama çalışmasında görebilirsiniz:

bespara_4

Zühtü Elezoğlu’nun 1960’lı yıllarda yaptığı Trabzon panoraması (Tıklayarak büyütebilirsiniz)

Bir zamanlar Trabzonlu gençlerin uğrak yeri olan sahil kayalarını günümüz gençliği artık bilmemektedir. Beşpara kayaları Trabzon’un yitirdiği doğal ve kültürel değerler arasında yer almaktadırlar. Mecmua adıyla Trabzon’un unutulan sahil ve yüzme kültürünün bir parçası olarak Beşpara kayalarının anısı yaşatılmak ve Trabzon’un uğradığı bu kültür kaybına dikkat çekmek istenilmiştir.

bespara_2

Beşpara kayalarının adları…


Mecmua adının Beşpara olarak belirlenmesinin bir diğer nedeni ise ‘beş para etmez’ deyimidir. İçinde yaşadığımız düzenin çarpıklığı karşısında, Beşpara’nın misyonu, kendilerini değerlerinden koparan düzenin sahipleri tarafından üstü kapalı biçimde beş para etmez muamelesi gören, dinlenmeyen, kale alınmayan insanların nasıl ‘beş para ettiklerini’, onları öne çıkararak ve onlara söz hakkı tanıyarak ortaya koymak olacaktır.

14232369_10154518982404826_8208676571586798403_n1

Çocuklar ve gençlerin uğrak yeri, Beşpara…


Bunun yanında mecmuamız, aldatıcı başlıklar, açık seçik fotoğraflar ve galeri haberciliğiyle tık sayısını arttırmaya çalışan ‘beş para etmez’ yayın anlayışına sahip medya kuruluşlarına karşılık ‘beş para eden’ bir anlayış benimseyecektir.

bespara_1

Beşpara’da iki kız çocuğu…